Personalizacja oferty kluczem do sukcesu e-sklepów

Polskie sklepy internetowe stawiają na sprawną realizację zamówienia, amerykańskie na personalizację oferty – wynika z najnowszych badań “Polski e-commerce 2009″ na temat handlu elektronicznego firmy Praktycy.com.

Coraz większa liczba sklepów internetowych wprowadza mechanizmy personalizujące. Niedawno były one marketingowo – technologiczną nowinką, na którą stać było tylko takich potentatów e-commerce jak Amazon.com. Obecnie także mniejsze sklepy internetowe stać na personalizację swojej oferty zarówno na podstawie nowoczesnych algorytmów przypisujących klientom zindywidualizowane propozycje zakupów na podstawie ich zachowania w sieci, dotychczasowych zakupów w sklepie, jak i informacji na temat zachowań określonych grup – profili klientów. Wszystko wskazuje na to, że personalizacja oferty choć nie jest ani tanim ani prostym narzędziem, jest kluczem do zwiększenia sprzedaży w internecie i to nie tylko w kryzysie.

W Stanach Zjednoczonych, wg. badań Voivici, ponad połowa sprzedawców online (57%) oferuje rekomendacje odpowiadające profilowi klienta, kolejne 25% zamierza wprowadzić je w tym roku. W Polsce taką formę personalizacji oferty, proponuje dopiero co trzeci e-sklep, wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Praktycy.com. Co czwarty badany polski sklep oferuje indywidualne rekomendację produktów w oparciu o dotychczasowe zakupy klientów. Natomiast sprzedaż wiązaną (cross selling) uzupełniających się produktów wdrożyło już 62% badanych sklepów w polskiej sieci.

Personalizacja oferty przynosi wymierne korzyści dla obu stron. Klienci otrzymują od razu to czym są zainteresowani, dzięki czemu sprzedawcy mają szansę na zwiększenie przychodów. Istotne są również długofalowe korzyści płynące z personalizacji oferty, jak wyższy stopień zaangażowania klienta oraz zdobywanie jego lojalności.

Wybrane formy marketingu stosowane przez sklepy internetowe w Polsce
Sprawdzanie dostępności towaru 96%
Sprawdzanie statusu zamówienia 89%
Ocena produktów przez klientów 73%
Indywidualne polecenia produktów w oparciu o listy produktów uzupełniających się 62%
Możliwość złożenia rozszerzonego indywidualnego zamówienia produktu 58%
Programy lojalnościowe 53%
Indywidualne polecenia produktów w oparciu o dotychczasowe zakupy klienta 42%
Indywidualne polecenia w oparciu o typowe zakupy określonej grupy klientów – profil klienta 33%
Blogi i fora 24%
Serwis społecznościowy wokół e-sklepu 16%

Źródło: Praktycy.com, badanie przeprowadzone w kwietniu 2009r. na próbie 100 sklepów internetowych

Właścicielom sklepów działających w polskiej sieci, coraz bardziej zależy na opinii swoich klientów, co potwierdzają wyniki badania Praktycy.com. W siedmiu na dziesięć badanych sklepów klient ma możliwość oceniania oferty. Jest to cenna możliwość zdobycia bezpośrednio informacji od swoich klientów. Sklepy stają się coraz bardziej interaktywnymi witrynami sieciowymi, o czym świadczą nowe formy budowania wizerunku. Forum dla klientów i firmowy blog potwierdziło 24% respondentów. Także serwisy społecznościowe działające wokół sklepu zostały wdrożone przez 16% badanych. Zebrane w ten sposób informacje pozwalają przeanalizować słabe i wzmocnić silne punkty sklepu oraz wyjść naprzeciw oczekiwaniom z interesującą ofertą.

Polskie sklepy internetowe są coraz bardziej świadome korzyści wynikających z działań lojalnościowych, które świadczą o zaangażowaniu przedsiębiorców w zatrzymanie swoich dotychczasowych klientów na dłużej i budowania swojej pozycji nie tylko w oparciu o wyniki sprzedażowe, ale i świadomość marki. Jest to szczególnie istotne w czasach spowolnienia gospodarczego, a co za tym idzie redukcji budżetów poświęconych na marketing i promocję.

Utrzymanie dotychczasowego, i co ważne zadowolonego, klienta wymaga pięciokrotnie niższych nakładów finansowych niż dotarcie do nowych klientów - przekonuje Piotr Krawiec, dyrektor zarządzający Praktycy.com, autor pierwszego w Polsce badania na temat e-commerce w 2005 roku. – Poza tym zmniejszenie tylko o 10% liczby odchodzących klientów może spowodować wzrost zysków nawet o 50%.

60% pytanych sklepów wdrożyło już programy lojalnościowe dla swoich klientów. Tworzenie lojalności konsumenckiej w internecie jest ułatwione ze względu na interaktywność tego medium oraz bardzo niski koszt dotarcia do nich. Wiele produktów kupowanych jest regularnie, stąd wystarczy przypomnieć klientom o konieczności powtórzenia zakupów, przekonać do wypróbowania produktu innej marki lub zachęcić do zakupu większej ilości nabywanych produktów – mówi Krawiec z Praktycy.com. Do tych działań idealnie nadają się wyżej wymienione narzędzia e-marketingu: newsletter, indywidualne polecenia produktów w oparciu o dotychczasowe wybory klienta lub sprzedaż wiązana. Nie wymagają one takich nakładów finansowych jak tradycyjna reklama i są znacznie skuteczniejszymi sposobami budowania więzi z klientem.

Szczegółowe informacje na temat narzędzi wspierających sprzedaż stosowanych przez polskie sklepy internetowe, jak i kondycji oraz kierunków rozwoju polskiego handlu elektronicznego dostępne będą w raporcie “Polski e-commerce 2009″ przygotowywanym przez Praktycy.com. Materiał dostępny będzie na rynku w drugiej połowie maja 2009 roku.

Zachęcamy e-sklepy do wzięcia udziału w badaniu. Ankieta znajduje się tutaj.

Hasło/ prawidłowy kod dostępu – “praktycy”