Wywiad w mediach – szansa na darmową promocję czy realna groźba kryzysu?

Kryptoreklama, stres, niewłaściwa dykcja czy mimika, zbyt długie wypowiedzi i nie na temat, błędy merytoryczne – to główne powody medialnych wpadek w trakcie wywiadów. Choć coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że obecność w radiu, telewizji czy internecie to ogromna szansa na wypromowanie marki, wiele z nich nie posiada wiedzy na temat tego typu wystąpień. Jak praktycznie przygotować się do rozmowy z mediami?

Poniżej prezentujemy 5 praktycznych sposobów na przygotowanie się do rozmowy z dziennikarzami. Dzięki nim z pewnością łatwiej będzie uniknąć medialnych wpadek, które mogą mieć bardzo negatywne skutki dla Twojej firmy i Ciebie samego.

Komunikację z mediami powierz specjalistom

Bardzo częstym problemem, który pojawia się już na początkowym etapie przygotowań do wizyty w mediach, jest wybór osoby, która ma udzielić wywiadu. W wielu firmach, zwłaszcza tych mniejszych, brakuje osób, które nie tylko znają zasady komunikowania się z dziennikarzami, ale też posiadają fachową wiedzę na temat firmy, jej produktów oraz specyfiki danej branży. Jeśli zależy Ci na obecności w radiu czy telewizji i chcesz, aby Twoja firma była uznawana za profesjonalną, warto wyznaczyć osobę, która będzie reprezentować przedsiębiorstwo na zewnątrz. Dobrze, aby był to ekspert w swojej dziedzinie, umiejscowiony dość wysoko w hierarchii firmy, ktoś o nienagannej prezencji, kto nie ma problemów z poprawnym wysławianiem się i potrafi opanować stres. Jeśli firma nie posiada takiej osoby warto postawić na szkolenia z zakresu wystąpień medialnych lub skorzystanie z usług wyspecjalizowanych firm – agencji PR.

Przygotuj się do rozmowy

Nawet jeśli dziennikarz z którym rozmawiasz to Twój znajomy, zawsze może pojawić się pytanie, które Cię zaskoczy. Niezależnie od tego jak pewnie czujesz się przed mikrofonem i jak dobrze znasz swoją firmę, zawsze pytaj czego ma dotyczyć rozmowa. Poproś też o przykładowe pytania, które mogą zostać zadane i przygotuj odpowiedzi na nie. Nie ograniczaj się wyłącznie do przekazanych Ci zagadnień, ale spójrz na temat z szerszej perspektywy. Jeśli czegoś nie wiesz – poproś o pomoc inne osoby z firmy, sięgnij po fachową prasę lub poszukaj informacji w internecie. Zabierz ze sobą niezbędne notatki, zwłaszcza jeśli zamierzasz powoływać się na konkretne liczby. Dobrze też dowiedzieć się czegoś więcej o dziennikarzu, z którym będziesz rozmawiać. O ile to możliwe ustal jak się nazywa i sprawdź, jakie tematy zwykle podejmuje, czym się interesuje. Koniecznie dopytaj o to, czy rozmowa będzie przeprowadzana na żywo, ile będzie trwała oraz czy będą w niej uczestniczyli inni goście.

Wyeliminuj sytuacje stresowe

Jeśli zależy Ci, aby podczas rozmowy z dziennikarzem wypaść jak najlepiej, postaraj się wyeliminować sytuacje stresowe. Planując dojazd uwzględnij korki lub inne trudności, które mogą się pojawić na drodze. Na spotkanie zawsze przychodź przynajmniej kwadrans wcześniej, tak, by mieć czas na złapanie oddechu czy skorzystanie z toalety. W przypadku wystąpienia telewizyjnego będziesz potrzebował dodatkowych 15 minut na profesjonalne „przypudrowanie noska”, czyli położenie pudru na twarz. Bez obaw, stacje telewizyjne zapewnią Ci specjalistyczne usługi we własnym zakresie. Dzięki temu Twoja twarz nie będzie się świeciła w kamerze, a Ty będziesz profesjonalnie wyglądał. Weź ze sobą coś do picia (najlepiej wodę niegazowaną), by w razie gdy zaschnie Ci w gardle nie chrząkać i nie przełykać głośno śliny. Pamiętaj o schludnym i profesjonalnym, ale jednocześnie wygodnym ubiorze, który nie będzie krępował ruchów czy rozpraszał. Przed samym nagraniem postaraj się zamienić kilka zdań z dziennikarzem lub jego współpracownikami – pozwoli Ci to nieco się rozluźnić i dopytać o kwestie, których nie jesteś pewien.

Mów krótko, zwięźle i na temat

Rozmawiając z dziennikarzem postaraj się, aby Twoje wypowiedzi były merytoryczne. Jeśli potrzebujesz czasu na zastanowienie przemyśl co chcesz powiedzieć i odpowiedz po chwili. Pamiętaj, że nie ma nic gorszego niż przerywniki w stylu eee… czy yyy… Unikaj zbyt długich zdań, niepotrzebnych wtrąceń i specjalistycznego słownictwa, zrozumiałego tylko dla specjalistów z Twojej branży. Mów powoli i wyraźnie. Opowiadając o firmie nie popadaj w megalomanię, ale też nie bądź przesadnie skromny. Utrzymuj kontakt wzrokowy z rozmówcą, staraj się nie bawić długopisem czy poprawiać ubioru. Pamiętaj, abyś nie wymieniał nazwy swojej firmy lub marki często (jeden raz do dwóch jest dopuszczalne), bo inaczej robisz tzw. kryptoreklamę i nikt Cię więcej nie zaprosi do TV. Jeśli rozmowa nie jest emitowana na żywo, a Ty nie jesteś zadowolony z udzielonej odpowiedzi, poproś o możliwość ponownego jej udzielenia.

Pamiętaj o możliwości autoryzacji

Jeśli udzielałeś wywiadu dla mediów drukowanych lub Twoja wypowiedź nie była emitowana na żywo pamiętaj, że masz prawo do autoryzacji. Choć w przypadku radia lub telewizji trudno będzie o wprowadzenie większych zmian, w przypadku prasy czy portali internetowych nie powinno to stanowić problemu. Prosząc o możliwość zatwierdzenia ostatecznej wersji wywiadu nie nadużywaj swojego prawa, zwłaszcza jeśli Twoja wypowiedź ograniczała się do kilku zdań. Pamiętaj, że możesz przekształcać wyłącznie własne wypowiedzi a nie słowa innych osób, z którymi się nie zgadzasz. W ostateczności masz prawo nie zgodzić się na publikację swojej wypowiedzi, jednak dziennikarz mimo to może ją zamieścić zaznaczając, że nie była przez Ciebie autoryzowana.

Zespół Praktycy.com