W ostatnich dniach świat obiegła wiadomość o stworzeniu oprogramowania służącego do usuwania obiektów z materiału video w czasie rzeczywistym. Nowe rozwiązanie zaproponowane przez naukowców z niemieckiego Uniwersytetu Technicznego jest odwróceniem technologii rzeczywistości rozszerzonej. Pojawiają się pytania, jakie będzie praktyczne zastosowanie wynalazku, i czy znajdzie on swoje miejsce w biznesie?
Rzeczywistość uszczuplona to technologia pozwalająca na przetwarzanie obrazu poprzez usuwanie dowolnych obiektów. Ukrycie wybranego elementu trwa około czterdziestu milisekund, co pozwala na dokonywanie modyfikacji w czasie rzeczywistym.
U źródła
Idea uszczuplonej rzeczywistości ma swoje korzenie w technologii augmented reality, czyli rzeczywistości poszerzonej. Z tą drugą spotykamy się wszędzie na co dzień. Przemysł rozrywkowy, sport, medycyna – korzystają z niej różne dziedziny. Rzeczywistość rozszerzona to nakładanie elementów generowanych komputerowo na obraz video.
Dobrze znanym przykładem użycia tej technologii są transmisje meczy na żywo, kiedy na boisko nanoszone są symulacje graczy, albo linie pokazujące pozycję poszczególnych zawodników w czasie transmisji wyścigów kajakarskich. Bardziej zaawansowani użytkownicy komunikatorów internetowych korzystają z narzędzi, które w czasie trwania video-konferencji pozwalają zidentyfikować sylwetkę i dorobić wokół niej efekty, np. w postaci czapki, maski nurka itp. Nie jest to może najbardziej praktyczne z możliwych użyć, jednak jako że komunikacja internetowa staje się niemal tak popularna, jak telefoniczna, technologia augmented reality w tej formie jest coraz powszechniej stosowana. Podobnym sposobem jej użycia, choć już nie w czasie rzeczywistym, jest tworzenie efektów specjalnych w filmach. Ma ona zastosowanie również w bardziej poważnych sektorach, na przykład w wojsku i w medycynie.
Diminished reality w praktyce
Możliwości użycia technologii – poszerzonej i uszczuplonej rzeczywistości – mogą być podobne. Mogą, ponieważ w przypadku tej drugiej jej praktyczne zastosowanie wciąż pozostaje w sferze domysłów. Od momentu opracowania projektu każda nowa technologia potrzebuje czasu, żeby się przyjąć – wyjaśnia Marcin Kopacz, ekspert IT z firmy IT Kontrakt – można to określić jako kolejne fazy. W skrócie można powiedzieć, że najpierw się ją testuje, a dostęp do niej jest ograniczony tylko do tzw. beta testerów. Pozwala to na wykrycie i skorygowanie błędów, wprowadzenie ulepszeń. Dopiero, kiedy przejdzie pomyślnie wszystkie testy, technologia w postaci konkretnego narzędzia staje się dostępna szerokiemu gronu odbiorców – dodaje specjalista IT Kontrakt.
Mimo to już teraz z dużym prawdopodobieństwem można zgadnąć, w jakich sferach biznesu oraz życia prywatnego diminished reality znajdzie zastosowanie. Przede wszystkim szykują się kolejne zmiany w sposobie prowadzenia video-konferencji. Technologia, umożliwiająca usuwanie wybranych obiektów w czasie rzeczywistym, pozwoli na prowadzenie rozmów biznesowych bez względu na to, jak mało reprezentatywne otoczenie znajduje się w tle. Można przypuszczać, że nastąpią próby łączenia obu rozwiązań – rzeczywistości uszczuplonej i poszerzonej, z których jedno będzie „czyściło” tło, a drugie – uzupełniało je o elementy pożądane.
Nie tylko showbusiness
Nowa technologia to innowacyjny sposób na ochronę prywatności. Skorzystać na tym mogą na przykład osoby pracujące z domu, freelancerzy bądź kobiety, które po urlopie macierzyńskim w ten sposób kontynuują pracę zarobkową. Kilka kliknięć wystarczy, by z przekazywanego za pomocą kamery obrazu usunąć niechciane elementy, na przykład obraz na ścianie lub rodzinne zdjęcia z półek.
Można spodziewać się, że twórcy już istniejących programów takich jak Adobe Visual Communicator 3, sięgną po to rozwiązanie, by udoskonalić swoje produkty. Tworzenie materiałów video reklamujących na przykład miejsca stanie się jeszcze łatwiejsze. To samo tyczy się wszelkiego typu filmów instruktażowych. Wszędzie tam, gdzie dodawanie elementów za pomocą technologii rzeczywistości poszerzonej jest przydatne, tam znajdzie zastosowanie ich usuwanie. Jak choćby w przypadku materiałów edukacyjnych dla studentów medycyny.
Nie ulega wątpliwości, że branża telewizyjna i rozrywkowa stanie tym sektorem, w którym technologia rzeczywistości uszczuplonej będzie święcić największe triumfy, bez względu na kraj. – Zajmuję się tworzeniem filmów dla największych stacji radiowych i telewizyjnych w Grecji – opowiada George Fragakis, prezes greckiej firmy kreatywnej Devious Minds, a jednocześnie freelancer współpracujący z mediami – Interesuje się nowościami, które mogą sprawić, że mój biznes stanie się bardziej konkurencyjny. Technologia rzeczywistości uszczuplonej to obiecujące rozwiązanie.- dodaje.
W kontekście telewizji, a zwłaszcza serwisów informacyjnych, pojawiają się jednak pewne wątpliwości. Fani nowości IT na forach zagranicznych już zgłaszają obawy, że nowy wynalazek może ostatecznie sprzyjać manipulacji przekazem. Nie trudno sobie wyobrazić użycie go do celów innych, niż ochrona własnej prywatności, edukacja, lub poprawa samej estetyki przekazu. Zanim jednak rzeczywistość uszczuplona z nowinki technologicznej stanie się częścią – rzeczywistości, minie jeszcze trochę czasu.