Zmieniają się media i ich odbiorcy, zmieniają się również trendy w Public Relations. Eksperci z Praktycy.com wskazują kluczowe.
Stale postępujący rozwój nowych technologii, zmiany w sposobie konsumpcji treści, coraz większa rola nowych narzędzi marketingu – mix czy ewolucja w reklamie nie pozostają bez znaczenia dla branży Public Relations. Jak zmienia się PR? Które kierunki są obecnie dla ekspertów od kreowania wizerunku i dbania o dobre relacje firm z mediami najbardziej znaczące? Praktycy wybrali 5 najważniejszych.
1. Rozkwit Content Marketingu – zmierzch PR?
Jedni eksperci przekonują, że content marketing przejmie rolę, którą do tej pory pełnił PR. W końcu marketerzy coraz lepiej rozumieją założenia marketingu treści, a także deklarują rosnące wydatki na ten cel. Inni są zdania, że obie dziedziny są ze sobą nierozerwalnie związane – tak naprawdę wzajemnie się uzupełniają i nie ma sensu mówić o zastąpieniu jedną przez drugą. Z taką samą sytuacją mamy do czynienia w przypadku TV i kin. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu specjaliści prognozowali, że kina nie przetrwają inwazji telewizji. Jak pokazuje rzeczywistość, na rynku zarówno jest miejsce na telewizję, jak i kina. Bez wątpienia rewolucja content marketingowa zachodzi coraz szybciej. Wśród największych priorytetów stojących przed copywriterami czy content marketerami znajdziemy tworzenie angażujących treści – 60 proc. i konsekwencję w ich przygotowaniu i dystrybucji – 57 proc. – wynika z badania Content Marketing Trends 2016. Nie inaczej będzie w przypadku komunikatów prasowych i innych materiałów rozsyłanych przez agencję PR – angażujący, merytoryczny content to podstawa. I nie ma tu znaczenia czy chodzi o tekst eksperta czy informację produktową – czytelnik musi otrzymać wysokojakościowy, atrakcyjny materiał, który przyciągnie jego uwagę.
2. Zintegrowana komunikacja kluczem do sukcesu
Jak pokazują badania, w dobie wielokanałowości i rosnącego znaczenia nowych technologii, dla 63 proc. marketerów najwyższym priorytetem jest zintegrowanie działań ze wszystkich kanałów dotarcia do klienta oraz kierowanej do niego komunikacji. Dział reklamy, agencja PR czy zespół odpowiedzialny za prowadzenie social media dla danego przedsiębiorstwa nie mogą prowadzić działań w oderwaniu od siebie. Jeżeli np. dochodzi do sytuacji kryzysowej za sprawą niefortunnego wpisu na profilu firmy w serwisie społecznościowym, dzięki sprawnej komunikacji, specjaliści od public relations mogą błyskawicznie przystąpić do rozwiązywania problemu. Gdy dział reklamy rozpoczyna kolejną kampanię związaną z wypuszczeniem na rynek nowego produktu, również musi zostać to zsynchronizowane z działaniami PR-owców, który w tym czasie informują o tym fakcie media.
3. VIP PR, czyli wizjonerzy potrzebni od zaraz
Tłumy potrzebują idoli, a organizacje i firmy przywódców, którzy swoją charyzmą i planami porwą miliony. Liderzy są potrzebni, a ich olbrzymi potencjał widzą również agencje PR. Z tego względu coraz więcej z nich oferuje usługi związane z kreowaniem wizerunku przedsiębiorstwa poprzez osobę lidera. To on ma firmować swoją twarzą rozmaite kampanie i przekazywać odbiorcom usług wartościowe, edukacyjne i wciągające treści w mediach. Wokół takiej osoby rodzi się strategia działań PR na rzecz firmy, a wzrost popularności lidera będzie przekładał się na większą rozpoznawalność marki. Eksperci szacują, że działy public relations przedsiębiorstw oraz agencje PR będą stale zwiększać budżety na działania związane z kreowaniem wizerunku liderów w firmach, czyli na VIP PR.
4. Wizualizacja ma znaczenie, ale obrazki to nie wszystko
Człowiek od zarania dziejów uczył się przetwarzać to, co widzi. Efekty tego mechanizmu ewolucji widać do dziś dnia – zrozumienie przekazu wizualnego zajmuje 0,1 sekundy, podczas gdy średni czas, jaki zajmuje nam przeczytanie 200-250 słów, wynosi ok. 60 sekund. Do tego każdego dnia ludzie są „bombardowani” niezliczoną ilością informacji, których przetworzyć się nie da, w związku z czym każdy dokonuje ich selekcji. Eksperci z Praktycy.com podkreślają, że content wizualny będzie tylko zyskiwał na znaczeniu. Wzbogacanie treści komunikatów prasowych zdjęciami, infografikami, jak również atrakcyjnym, angażującym video, to już nie dodatek, ale nieodłączna część materiałów rozsyłanych do mediów. Warto zwrócić jednak uwagę na fakt, że tak jak same treści bez żadnych wizualizacji mogą nie przykuć uwagi czytelnika, tak samo sam przekaz obrazkowy to dla dziennikarzy jednak trochę za mało. Najlepsze efekty można osiągnąć wysyłając kompleksowy materiał z unikatową infografiką, zdjęciem czy video – przekonujące obrazy i wizualizacje pozwolą wyróżnić się w gąszczu przekazów, a unikatowy materiał ma największą szansę na publikację.
5. PR musi być mobile-friendly
W 2015 roku, według danych podanych przez Google, w 10 krajach świata internauci częściej wyszukiwali informacji na urządzeniach mobilnych niż na komputerach stacjonarnych. Z tego względu specjaliści od public relations tworząc kolejne materiały prasowe powinni myśleć również o tym jak będą odbierane przez użytkowników mobilnych. Co to oznacza w praktyce? Wysyłane treści powinny być przede wszystkim:
- konkretne – długich, kwiecistych elaboratów nikt nie będzie czytał i nawet jeśli tytuł i lead okaże się interesujący, to w pewnym momencie zaangażowanie czytelnika zacznie spadać
- podane w przystępny sposób – krótkie akapity zamiast „ściany tekstu”, angażujące śródtytuły,
- zrozumiałe dla każdego – wypowiedź eksperta w formie trudnego dla przeciętnego czytającego żargonu branżowego będzie kompletnie niezrozumiała.
Jedyną pewną rzeczą w dzisiejszych czasach jest… zmiana, zarówno w biznesie, marketingu czy PR-ze. Nic zatem dziwnego, że również specjaliści od kreowania wizerunku w mediach muszą być elastyczni i dostosować się do stale zmieniającej się rzeczywistości medialnej. Zamiast przeglądać gazety, coraz więcej czasu spędzają w sieci, obserwując napływające zewsząd informacje o markach a także monitorując działania przedsiębiorstwa w mediach społecznościowych. Do tego wszystkiego dochodzi również zintegrowana komunikacja w różnych kanałach dotarcia do odbiorcy i zaprzyjaźnienie się z nowymi technologiami.