JAK KONSUMUJEMY TELEWIZJĘ NA ŻYWO W SIECI I VOD?

Czas spędzony na oglądaniu TV na żywo przez internet oraz treści wideo oferowanych w technologii streamingu wzrósł o 36% r/r. W Europie blisko co druga (46%) osoba konsumuje takie treści za pośrednictwem SMART TV oraz dekodera, a w Polsce przede wszystkim (42%) poprzez przeglądarkę internetową, wynika z najnowszych badań GONET.TV.

W Europie udział czasu spędzanego na oglądaniu telewizji na żywo przez internet i treści wideo oferowanej w technologii VOD jest zdominowany przez inteligentne telewizory i dekodery, które zamieniają tradycyjne telewizory na SMART TV. Prawie co druga osoba (46%) korzysta z tych urządzeń, wynika z najnowszych badań GONET.TV. Przeglądarki internetowe uplasowały się na drugim miejscu z udziałem w rynku na poziomie 25%. Smartfony działające w oparciu o system Android zajmują trzecie miejsce z 24% udziałem. Z kolei inteligentne telefony z systemem IOS reprezentują 3,5% użytkowników.

Jak Europejczycy konsumują telewizję na żywo przez internet?

Jak Europejczycy konsumują TV na żywo online GONET

Źródło: GONET.TV

Jak Polacy konsumują telewizję na żywo przez internet?

Jak Polacy konsumują telewizję na żywo przez internet GONET

Źródło: GONET.TV

- W Polsce ten podział wygląda trochę inaczej niż w Europie, gdyż VOD i telewizja na żywo przez internet (IPTV) jest konsumowana przede wszystkim za pośrednictwem przeglądarek internetowych (42%) – mówi Marek Slonina z GONET.TV. Smart TV i dekodery stanowią ponad ¼ użytkowników, z resztą tak samo jako smartfony działające w oparciu o system Android (odpowiednio po 28% każde z nich). Inteligentne telefony z systemem IOS mają z kolei udział na poziomie 1%.

Dane z rynku globalnego

Czas spędzony na oglądaniu treści wideo i TV na żywo przez internet oferowanych w technologii streamingu wzrósł na świecie o 36%, w I kwartale 2021 w porównaniu z tym samym okresem roku 2020. Największy wzrost oglądalności odnotowały inteligentne telewizory – aż o 115% w ujęciu rok do roku. Na drugim miejscu uplasowały się tablety (43%), a na trzecim komputery stacjonarne (38%). Tuż za podium znalazły się telefony komórkowe (29%), urządzenia CTV (27%), a stawkę zamykają konsole do gier z 14% wzrostem rok do roku.

Urządzenia z dużym ekranem (Smart TV, CTV tj. podłączone do TV i konsole do gier) odpowiadały za 73% całkowitego czasu oglądania w pierwszym kwartale 2021 r., podczas gdy rok wcześniej był on na poziomie 71%. Stosunkowo mniej czasu poświęcono na transmisje streaming-owe na urządzeniach mobilnych (11%), stacjonarnych (11%) i tabletach (5%), z których wszystkie utrzymały ten sam udział w czasie oglądania versus pierwszy kwartał ubiegłego roku.

Dane z Europy i Polski pochodzą z analizy ruchu pochodzącego z ponad 100 tysięcy urządzeń klientów korzystających z platformy GONET.TV z okresu 14.05 – 14.06 2021 r. Dane globalne na podstawie raportu Conviva. Wyniki oparte są na analizie danych z trzech miliardów aplikacji do streamingu wideo, mierzących ponad 500 milionów unikalnych widzów, oglądających 150 miliardów strumieni rocznie, dotyczących pierwszego kwartału 2021r.

Pełna treść komunikatu prasowego w pliku .docx dostępna jest tutaj

 ***

O GONET.TV

Platforma umożliwia wygodne i nowoczesne oglądanie telewizji na żywo za pośrednictwem internetu i oferuje następujące korzyści: najniższą cenę na rynku, nagrywanie i oglądanie programów do 30 dni wstecz, pauzę i przewijanie podczas transmisji, ponad 100 stacji w tym kanały premium w cenie podstawowej oraz łatwą obsługę. A także sekcję “To najlepsze z TV” z ponad tysiącem najlepszych filmów, seriali, dokumentów i programów dla dzieci. GONET.TV działa na telewizorze, telefonie komórkowym, tablecie i komputerze.