Rozwój gospodarczy powoduje nieustanne zmiany na rynku pracy. Zapotrzebowanie na pracowników danych branż i zawodów także. Młodzi ludzie na początku swojej kariery zawodowej muszą obrać właściwy kierunek kształcenia. Czym mają się kierować w podjęciu takiej decyzji? Jakie zawody wybrać, aby móc się realizować zawodowo a przy tym dobrze zarabiać?
W Polsce powołany został Międzyresortowy Zespół do Prognozowania Popytu na Pracę jako organ pomocniczy Rady Ministrów. Analizuje on stale zmieniającą się sytuację na rynku pracy oraz opracowuje prognozy. Obecne wyniki wskazują jednoznacznie na kilka dziedzin, w których w przyszłości na pewno będzie można znaleźć pracę. Są to m.in.: informatyka, telekomunikacja, ochrona środowiska, finanse, i biotechnologia. Często wymieniane zawody przyszłości to Programista, Researcher, Specjalista od marketingu sieciowego czy społecznego, Nanotechnik, Redaktor on-line. Coraz bardziej liczy się także łączenie różnych kwalifikacji. Dlatego coraz popularniejsze stają się różnego rodzaju szkolenia podnoszące umiejętności. W związku z tym, kolejną dziedziną przyszłości jest edukacja, szczególnie ta z wykorzystaniem technologii informatyczno – komunikacyjnych, komputerów czy ogólnie internetu. Ciekawe są także nowe zawody, których dotychczas nie było na naszym rynku pracy. Są to na przykład mechatronik, czyli specjalista łączący umiejętności elektryka, informatyka i mechanika czy teletutor – wykładowca telewizyjny.
Bardzo duży wpływ na rynek pracy ma także przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Do 2011 roku, wszystkie kraje członkowskie mają otworzyć swój rynek pracy dla Polaków, co staje się nową szansą dla obecnych i przyszłych absolwentów. Liczą się także dofinansowania, które poszczególne uczelnie dostają z Unii Europejskiej czy Ministerstwa. Dofinansowane mają być m.in. takie kierunki jak: mechanika, informatyka, robotyka, mechatronika, fizyka czy matematyka. Wybierając te kierunki można liczyć zarówno na wyższe stypendium jak i na pewność znalezienia pracy w przyszłości.
„Złotymi zawodami” będą przede wszystkim specjalności oparte na pracy z internetem i nowoczesnymi technologiami. „Już od kilku lat obserwujemy wzrost zainteresowania pracownikami z branży IT. Jestem przekonany, iż w najbliższej przyszłości trend ten się nie zmieni. Zwiększa się bowiem popyt na polskich specjalistów, zarówno w naszym kraju, jak i za granicą” – mówi Marceli Smela Dyrektor Generalny firmy IT Kontrakt, która współpracuje z 18. tysiącami specjalistów IT.
Co warto umieć, żeby znaleźć ciekawą i dobrze płatna pracę w IT?
Rok 2009 przyniósł ogromną zmianę oczekiwań biznesu względem rozwiązań informatycznych oraz wzrost popularności outsourcingu. Odbiło się to na światowym rynku pracy – także w sektorze IT. W Polsce sytuacja być wygląda nieco lepiej niż w innych krajach zachodnich. W tym roku należy się spodziewać zmian i zaostrzonej konkurencji na rynku pracy w IT. W końcu w naszym kraju nie brakuje oddziałów amerykańskich, centrów rozwoju oprogramowania największych firm i lokalnych spółek z ambicjami.
Popyt na specjalistów branży IT nierozerwalnie wiąże się z rosnącym stopniem skomplikowania infrastruktury sieciowej. Z punktu widzenia biznesu jest to jeden z najważniejszych elementów korporacyjnego środowiska IT. Oprócz stałej sprawności działania musi gwarantować coraz większe przepustowości, przy minimalnych inwestycjach. Bez wątpienia administratorzy sieci IT będą coraz bardziej potrzebni jednak ich wiedza będzie musiała znacznie wykraczać poza klasyczne technologie sieciowe.
Zarządzanie i bezpieczeństwo projektami IT
Członkowie zarządów nauczeni doświadczeniem oczekują poprawy kontroli wydatków oraz szczegółowych informacji o przebiegu realizowanych inwestycji. W związku z tym wzrastać będzie popyt na pracowników mających wiedzę z zakresu zarządzania projektami projektami informatycznymi. Ogromne znaczenie będzie miała umiejętność dokładnego zaplanowania wprowadzenia systemu ERP w zgodzie z celami i prowadzoną działalnością biznesową. Oprócz umiejętności informatycznych kierownicy projektów IT będą musieli wykazać się zarówno zdolnościami menedżerskimi, jak i znajomością organizacji. Skutkiem ubocznym postępującego procesu informatyzacji jest coraz większa rotacja kadr. Statystycznie jeden na czterech pracowników nie miałby oporów przed kradzieżą danych biznesowych w przypadku zwolnienia.
W obliczu tak dużej konkurencji rosną obawy o bezpieczeństwo podstawowych informacji biznesowych tj.: kontakty z klientami, danych o umowach, haseł do najważniejszych aplikacji.
W związku z tym poszukiwani będą specjaliści w zakresie bezpieczeństwa systemów IT. Ogromnym powodzeniem cieszyć będzie się szeroka specjalizacja. Coraz częściej pracodawcy oczekują, że jedna osoba zatroszczy się o bezpieczeństwo sieci, a także o zabezpieczenie cyfrowo-analogowych systemów produkcyjnych.
Wynagrodzenie dla specjalistów
Oczekiwania dotyczące wynagrodzenia rosną wraz z wiekiem i nabytym doświadczeniem. Programista między 24 a 26 rokiem życia chce średnio zarabiać 2951 zł brutto, ale już ich starsi o kilka lat koledzy i koleżanki zdecydowanie więcej. W grupie specjalistów przed trzydziestką, widoczny jest wzrost oczekiwań finansowych do średniego poziomu blisko 4500 brutto. Internauci po 36 roku życia, z długim doświadczeniem zawodowym, wskazywali kwoty zbliżone do 7 tysięcy złotych brutto. Firmy z Mazowsza poszukują najwięcej programistów, ale też najwięcej muszą im zaoferować. Internauci w grupie wiekowej 27-30 lat oczekują od pracodawców z Warszawy wynagrodzenia na poziomie średnio 5582 złotych brutto.
W pozostałych regionach średnie oczekiwania finansowe są o 1500 złotych niższe. Mimo, że najlepsza na świecie programistką jest kobietę, 92% kandydatów zarejestrowanych w Pracuj.pl i zainteresowanych pracą na stanowisku związanym z programowaniem to mężczyźni. Wymagania płacowe kandydatek na programistów są o 8% mniejsze od kwot deklarowanych przez mężczyzn.
Zatrudnienie i wysokie dochody gwarantuje także praca w nieruchomościach, firmach ubezpieczeniowych i bankach. Potrzebni będą także specjaliści dietetycy, masażyści i kosmetolodzy.
„Polacy coraz częściej są zainteresowani zdrowym trybem życia czy pielęgnacją urody – podążając za światowymi trendami. Poszukują innowacyjnych i bardziej skutecznych rozwiązań w dziedzinie kosmetologii. Obserwujemy to również na przykładzie stałego wzrostu zainteresowania naszymi kosmetykami, tworzonymi na bazie innowacyjnej nanotechnologii. A to z kolei przekłada się na zwiększenie zapotrzebowania na inżynierów, chemików czy specjalistów kosmetologów, między innymi w firmach takich jak nasza” – mówi Zdzisław Oszczęda, Prezes firmy Nantes produkującej kosmetyki.
Jak widać zawodów atrakcyjnych i dobrze płatnych jest sporo – jest zatem w czym wybierać. Ważne, aby kierunek rozwoju czy edukacji był zgodny z naszymi zainteresowaniami, a nie był tylko podyktowany chwilową modą. Czasem lepiej zarobić mniej w pracy, która daje nam satysfakcję, niż być najlepiej opłacanym specjalistą bez zaangażowania i pasji.