Coraz więcej osób w Polsce decyduje się na otworzenie własnej firmy. Wyniki raportu GUS pokazują, że liczba przedsiębiorców, którzy w zeszłym roku uruchomili działalność gospodarczą przekroczyła, po raz pierwszy od dekady, 300 tysięcy. Największą część osób rozpoczynających prowadzenie biznesu na własna rękę stanowią absolwenci szkół wyższych oraz freelancerzy – wolni strzelcy. Łącznie już prawie 3 miliony osób prowadzi własną firmę. Zatrudniają oni ponad połowę wszystkich Polaków.
Ostatnio opublikowane dane Głównego Urzędu Statystycznego nie pozostawiają wątpliwości: w zeszłym roku działalność gospodarczą uruchomiło aż 307 tys. osób fizycznych. W porównaniu z ostatnimi latami – to rekord. Po raz pierwszy od co najmniej dekady liczba nowych przedsiębiorców przekroczyła 300 tys. – w latach 2006-2008 wahała się między 250-270 tysięcy. Własną działalność gospodarczą prowadzi dziś 2,99 miliona Polaków. Wyniki raportu „Freelancer w Polsce 2010” przygotowanego przez Infakt.pl pokazują jednoznacznie, że do założenia własnej firmy młodych ludzi najbardziej motywuje potrzeba niezależności (prawie 56%) oraz możliwość osiągania wyższych zarobków (21,66%). Pracując dla siebie, samemu ustala się czas oraz ilość przyjmowanych zleceń. Nie trzeba siedzieć w pracy bitych 8 godzin i przekonywać szefa do własnych racji. Piotr Wyszyński, fachowiec od marketingu internetowego, jest przekonany, że nie sprawdziłby się w pracy w korporacji czy w urzędzie. – Nie potrafię być pracownikiem. Próbowałem trzy razy, ale po kilku miesiącach sam się zwalniałem. Powód był zawsze ten sam. Nie układała mi się współpraca z szefem – dodaje. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem okazuje się być praca we własnej firmie.
Najpopularniejszą formą prawną wybieraną przez młodych przedsiębiorców rozpoczynających swoją przygodę z biznesem jest indywidualna działalność gospodarcza – osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Nie wymaga ona od założycieli dużego kapitału początkowego i jest prosta w prowadzeniu, choćby z punktu widzenia księgowo-podatkowego. - Jeżeli chodzi o kwestie podatkowe to założenie firmy jest bardzo opłacalne. Pracując na umowę zlecenie musimy płacić podatek progresywny w wysokości 18 lub 30 procent – w zależności od sumy przychodów w danym roku podatkowym. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, jako osoba fizyczna, zapłacimy 19 procentowy podatek liniowy bez względu na wysokość przychodu w danym roku. Do tego dochodzi możliwość odliczania od przychodu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Zatem korzyści prowadzenia działalności gospodarczej jest sporo - tłumaczy Paweł Tomczykowski, doradcza podatkowy, partner kancelarii Ożóg i Wspólnicy.
Nie można jednak zapominać, że praca na własny rachunek jest bardzo wymagająca. Mateusz Bożek, operator filmowy z Krakowa, obecnie freelancer – właściciel jednoosobowej firmy, przez rok pracował na etacie w Telewizji Puls, która wtedy należała do Ruperta Murdocha. – Do tej formy zatrudnienia już bym raczej nie wrócił – mówi. – Przede wszystkim dlatego, że ogranicza mi to swobodę działania. Firma, która daje etat, chce by pracownik działał wyłącznie na jej rzecz i nie pozwala angażować sił gdzie indziej. Zresztą często nie ma się już czasu na bardziej ambitne przedsięwzięcia – wyjaśnia Bożek. W przypadku operatora z dorobkiem filmowym zawężenie pola działania wyłącznie do dziennikarskich newsów jest mało pociągające. – Będąc freelancerem, można szukać kompromisu pomiędzy tym, co trzeba robić, by zarabiać na życie, a tym, co bardziej pociągające, ale trudniejsze do osiągnięcia i wymagające większego wysiłku zawodowego – dodaje. Aby to się udawało, trzeba jednak mieć ustaloną pozycję zawodową, a to oznacza przynajmniej paroletnią ciężką pracę. Freelancer – jednoosobowa firma musi sam wyszukiwać sobie zlecenia i nawiązywać kontakty.
Pracodawcy często nie docierają do jednoosobowych firmy – wolnych strzelców bezpośrednio, ale przez pośredników, takich jak wrocławski IT Kontrakt, lider outsourcingu kadr IT. Współpracujemy z blisko 20. tysiącami specjalistów IT. Część z nich prowadzi własną działalność gospodarczą – mówi Marceli Smela, Dyrektor Generalny IT Kontrakt – i dzięki współpracy z nami uczestniczą w największych projektach informatycznych zarówno w Polsce, jak i UE.
Prowadzenie własnej firmy wymaga ogromnego zaangażowania i brania na siebie odpowiedzialności, także tej finansowej. Chęć do pracy i dobry pomysł na biznes nie są wystarczające. Dodatkowo jest kilka obszarów, które dość skutecznie odstraszają od założenia własnej firmy. Respondenci Infakt.pl najczęściej wymieniają: wysokość składek ZUS (25,5%), niepewność finansową (20,79%), zbiurokratyzowane instytucje (18,69%) oraz zmienne i skomplikowane prawo (16,58%). – Idea jednego okienka, w którym firma miałaby zostać zarejestrowana od ręki, wciąż pozostaje w strefie marzeń – mówi Paweł Tomczykowski z kancelarii Ożóg i Wspólnicy. – Oprócz rejestracji samej działalności wciąż trzeba odwiedzić urząd skarbowy i ZUS, a często również urząd statystyczny. Cała procedura jest przede wszystkim długotrwała - dodaje.
Przygotowując się do poszukiwania odpowiadającej naszym kompetencjom i satysfakcjonującej nas pod względem finansowym pracy, może warto zastanowić się najpierw nad pomysłem otwarcia własnego biznesu. Dzisiejszy, pełen konkurencji rynek gospodarczy zmusza nas do bycia przedsiębiorczymi. Może z perspektywy pracownika nie jest to wcale wada? Może warto podjąć wyzwanie prowadzenia własnego biznesu i zostać własnym szefem.