W 2015 roku wydatki w Polsce na e-reklamę przekroczą 2,7 miliarda złotych. Dużą część z tych pieniędzy firmy i e-sklepy przeznaczą na zaawansowane narzędzia reklamowe, których celem jest generowanie większej sprzedaży. Jak w praktyce działają i jak są efektywne?
Jak wynika z najnowszych badań aż 64 proc. marketerów planuje zwiększyć budżet na kampanie retargetingowe w tym roku. Według prognozy IAB Polska, wydatki na e-reklamę w 2015 roku wyniosą ponad 2,7 mld złotych. Z kolei reklama osobista tylko w USA w tym roku będzie warta blisko 15 miliardów dolarów, co oznacza, że jej udział w rynku osiągnie nawet 43 proc. Widać zatem, że innowacyjne narzędzia marketingowe stają się coraz bardziej popularne, nie tylko na zachodzie, ale także w naszym kraju. Właściwe ich zastosowanie będzie kluczem do sprzedażowego sukcesu w internecie w 2015 roku.
Od 4 do 20 mld dolarów w 3 lata
Reklama osobista rośnie w siłę, czego najlepszym przykładem są Stany Zjednoczone. Według ostatnich danych eMarketera, amerykańscy marketerzy wydali w 2014 roku na reklamę programmatic buying aż 10,08 mld dolarów. Rok wcześniej było to jedynie 4,24 mld dolarów. Estymacje na 2015 rok mówią o 14,88 mld dolarów, a na 2016 nawet o 20,41 mld dolarów! Dynamiczny skok udziału reklamy osobistej w rynku reklamy internetowej świadczy o skuteczności tej metody w docieraniu do klienta z ofertą. Dlaczego jest tak skuteczna? – Reklamy w modelu programmatic powstają w oparciu o analizę danych, także tych pozyskanych z systemów CRM, dostarczających wiedzę na temat bieżących zainteresowań klienta i jego zachowań w sieci. Na podstawie tych informacji zostają wyselekcjonowane i zareklamowane, atrakcyjne dla danego internauty, produkty lub usługi.
Rezultaty kampanii RTB lepsze o 43 proc.
Z modelu RTB korzysta już dwóch na trzech marketerów w Polsce. Jak podaje eMarketer, w 2015 roku wydatki na RTB w samym USA sięgną 6,1 mld dolarów. W czym tkwi siła tego rozwiązania? Technologia Real-Time Bidding umożliwia kupowanie przestrzeni reklamowej na stronach internetowych, sieciach społecznościowych oraz na stronach i w aplikacjach mobilnych. Działanie systemu opiera się na czterech stronach: reklamodawcach, DSP czyli platformach skupujących powierzchnię reklamową od dostawców (inaczej SSP), SSP czyli platformach zrzeszających wydawców oraz samych wydawcach. Aukcje odbywają się w czasie rzeczywistym. Internauta odwiedza stronę internetową konkretnego wydawcy, np. serwis sportowy. W tym samym momencie informacja o jego działaniu zostaje przesłana do platform SPP i dalej DSP. Rozpoczyna się akcja wśród reklamodawców. Oferenci otrzymują informacje o użytkowniku, takie jak np. adresy ostatnio przeglądanych stron internetowych. Decyzje podejmowane są w ciągu ułamków sekund, a zwycięzca aukcji wyświetla swoją reklamę danemu internaucie. Szybkość metody oraz właściwie dobrany profil użytkownika, leży u źródła skuteczności modelu RTB. Według raportu „Real Time Bidding”, przygotowanego przez IAB Polska, 43 proc. badanych marketerów uważa, że kampanie w modelu RTB generują lepsze rezultaty niż kampanie tradycyjne (nieautomatyczne).
Nowe oblicze remarketingu – streaming CRM
Według badania Qualtrics, przeprowadzonego na zlecenie AdRoll, 39 proc. europejskich marketerów przeznacza na kampanie remarketingowe 25-50 proc. całego budżetu na reklamę online. 93 proc. badanych uważa remarketing za lepszy lub równie dobry jak inne formy reklamowe. 95 proc. uważa, że jest skuteczniejszy od e-maila. Dzięki nowoczesnym technologiom kampanie remarketingowe stają się coraz skuteczniejsze. Jednym z działań skutecznej kampanii remarketingowej jest np. streaming CRM. Pozwala on na automatyczny podział użytkowników z systemu CRM na segmenty, czyli konkretne grupy klientów wyselekcjonowanych według wybranego kryterium bez konieczności ręcznego tworzenia i aktualizacji bazy. Jest to niezwykle istotne w przypadku branż, w których oferta i ceny podlegają dynamicznym zmianom. Taka segmentacja klientów umożliwia kierowanie precyzyjnie dopasowanego przekazu reklamowego, który pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie go do bieżących zainteresowań odbiorców.
Jak zwiększyć sprzedaż, czyli narzędzia marketingowe w praktyce
Rozwiązania marketingowe opierające się na nowych technologiach z powodzeniem wykorzystują zarówno duże firmy jak i mniejsi przedsiębiorcy. Każdy przypadek należy analizować indywidualnie. W pierwszej kolejności potrzebna jest kompleksowa analiza firmy oraz wyznaczenie głównych celów sprzedażowych. Następnie marketerzy wybierają narzędzia, które najlepiej i najwydajniej pozwolą te cele zrealizować. Dobrze sprawdzają się chociażby takie metody jak streaming CRM, na bieżąco dopasowujący przekaz reklamowy tak, aby klienci otrzymywali reklamy odzwierciedlające ich zainteresowania.
Coraz większy wpływ na sprzedażowy sukces w internecie mają metody marketingowe opierające się na innowacyjnych technologiach. Wśród nowych, skutecznych rozwiązań znajdziemy przede wszystkim reklamę osobistą, tzw. programmatic buying, RTB (Real Time Bidding), czyli model aukcyjny sprzedaży i zakupu powierzchni reklamowej oraz wyspecjalizowane kampanie remarketingowe. Co ważne, są one skuteczne zarówno w przypadku małych e-sklepów, jak i międzynarodowych koncernów.
Zespół Praktycy.com